Trakt Praski

       

Aktualności


PROJEKT
AKTUALNOŚCIWe wtorek, 8 marca 2016 roku stołeczny ratusz ogłosił, że pomiędzy ulicą Karową i Okrzei powstanie pieszo – rowerowa przeprawa! Na ten cel zarezerwowano 30 mln złotych w budżecie Warszawy na lata 2016 – 2019. Osobą odpowiedzialną ze strony miasta za przygotowanie otwartego, międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt kładki będzie Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. Mamy nadzieję, że ten pieszo-rowerowy temat zainteresuje pracownie architektoniczne z całej Polski i całego świata!
 


List otwartyW dniu 16. 03. 2016 r. do pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz Rady m.st. Warszawa został skierowany list otwarty w sprawie lokalizacji pierwszego pieszo-rowerowego mostu przez Wisłę pomiędzy ulicami Karową i Okrzei, wskazujący jej potencjał rewitalizacyjny i miastotwórczy. Wśród mieszkańców Warszawy wyrażających poparcie dla priorytetowej lokalizacji mostu pomiędzy Powiślem i Pragą znalazły się osoby reprezentujące różne grupy społeczne – architekci, urbaniści, przedstawiciele organizacji społecznych i miejscy działacze, przedsiębiorcy oraz ludzie kultury.


Stanowisko SARP ws. upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 
27 października 2015 roku odbyła się dyskusja środowiskowa Stowarzyszenia Architektów Polskich na temat przyszłej lokalizacji i formy pomnika Bitwy Warszawskiej. Przez grono ekspertów wypracowane zostało oficjalne stanowisko w tej sprawie, zaprezentowane w liście do pani prezydent Hanny Gronkiewicz – Waltz. Spośród kilku propozycji niemal jednogłośnie wzkazano na upamiętnienie bitwy w formie pieszo – rowerowego mostu pomiędzy ulicą Karową i Okrzei.


„Konkretnie o Wiśle” 
Latem 2015 roku, w ramach cyklu „Synchroniczacja. Projekty dla miast przyszłości” prowadzonego przez Fundację Bęc Zmiana odbyły się warsztaty „Konkretnie o Wiśle”, poświęcone poszukiwaniom rozwiązań mających na celu lepszą integrację miasta i rzeki. Wśród tych konkretnych propozycji znalazł się m.in. pomysł kładki pieszo – rowerowej pomiędzy ul. Okrzei i Karową.


Warsztaty rewitalizacyjne 
W połowie roku 2014 odbyły się warsztaty związane z rozpoczęciem prac nad Zintegrowanym Programem Rewitalizacji dla dzielnicy Praga Północ, w wyniku których Stowarzyszenie Architektów Polskich przygotowało szereg zaleceń do opracowywanego przez Miasto Stołeczne Warszawa dokumentu. Wśród rekomendacji SARP dotyczących przestrzeni publicznej Pragi znalazło się odnowienie ulic Okrzei i Ząbkowskiej, które miałyby stworzyć pieszo-rowerowy szlak łączący centrum Pragi z Wisłą.